Prilikom odabira motociklističke kacige ključna su pitanja sigurnost, udobnost i funkcionalnost. Evo nekoliko detaljnih savjeta koji će vam pomoći da odaberete pravu kacigu:

Sigurnosni standardi

1. Certifikati: Osigurajte da kaciga zadovoljava sigurnosne standarde kao što su DOT (Ministarstvo prometa), ECE (Ekonomska komisija za Europu) ili Snell. Ovi certifikati pokazuju da je kaciga prošla rigorozna ispitivanja.

Pristajanje i udobnost

1. Pravilno pristajanje: kaciga bi trebala dobro pristajati, a da ne bude pretijesna. Ne bi se trebao pomicati kad odmahnete glavom.
2. Isprobajte prije kupnje: Ako je moguće, isprobajte više kaciga kako biste pronašli onu koja vam najbolje pristaje. Različite marke i modeli pristaju različito.
3. Jastučići za obraze: Jastučići za obraze trebali bi dodirivati ​​vaše obraze bez neugodnog pritiska. S vremenom će se jastučići slomiti i prilagoditi vašem licu.
4. Udobnost remena: remen za bradu trebao bi biti tijesan, ali ne pretijesan. Pazite da vam ne iritira kožu.

Vrste kaciga

1. Kacige koje pokrivaju cijelo lice: Pružaju najbolju zaštitu za cijelu glavu i lice. Idealan za sve vrste vožnje, posebno duge i brze vožnje.
2. Modularne kacige: nude fleksibilnost s preklopnom šipkom za bradu, kombinirajući prednosti kaciga koje pokrivaju cijelo lice i kacige s otvorenim licem. Pogodan za obilazak i putovanje na posao.
3. Kacige s otvorenim licem: Pokriva vrh i stranu glave, ali ostavlja lice izloženo. Dobra za manje brzine i gradsku vožnju.
4. Polukacige: Pružaju minimalnu pokrivenost, uglavnom se koriste za lagane vožnje i kruzere. Nude manju zaštitu u usporedbi s drugim vrstama.

Značajke

1. Vizir: Potražite kacige s prozirnim i izdržljivim vizirom. Neke kacige nude ugrađene štitnike za sunce ili mogućnost njihovog dodavanja.
2. Ventilacija: Adekvatna ventilacija pomaže vam da se ohladite i smanjuje zamagljivanje. Provjerite ima li podesivih ventilacijskih otvora.
3. Smanjenje buke: Neke su kacige dizajnirane za smanjenje buke vjetra, što može biti korisno na dužim vožnjama.
4. Težina: Lakša kaciga može smanjiti umor, posebno na dugim vožnjama. Međutim, osigurajte da i dalje nudi robusnu zaštitu.

Održavanje i njega

1. Čišćenje: Potražite kacige s ulošcima koji se mogu skinuti i prati. Redovito čišćenje pomaže u održavanju higijene i produljuje vijek trajanja kacige.
2. Zamjena: Kacige treba mijenjati svakih 5 godina ili odmah nakon značajnog udara, čak i ako nema vidljivih oštećenja.

Proračun

1. Ulaganje: Iako su dostupne jeftinije opcije, ulaganje u kvalitetniju kacigu često znači bolju zaštitu i udobnost. Uravnotežite svoj proračun s razinom zaštite koju želite.

Dodatni savjeti

1. Vidljivost: Odlučite se za kacige sa svijetlim bojama ili reflektirajućim elementima kako biste povećali vidljivost drugim sudionicima u prometu.
2. Kompatibilnost: Ako koristite komunikacijski sustav ili akcijsku kameru, provjerite može li kaciga primiti te uređaje.

Uzimajući u obzir ove čimbenike, možete odabrati kacigu koja pruža optimalnu zaštitu i udobnost, poboljšavajući vaše iskustvo vožnje, a istovremeno vas čuvajući.